chasable احساس همراه بیکاری انتخابات

chasable: احساس همراه بیکاری انتخابات فقر و بیکاری انتخابات ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری

گت بلاگز فرهنگی هنری زمینه را جهت رشد و آموزش داستان‌نویسان فراهم كنیم

راضیه تجار، با تاكید بر اینكه شرایط را جهت رشد و آموزش داستان‌نویسان واقعی فراهم كنیم، نیز به بررسی اوضاع داستان كوتاه در کشور عزیزمان ایران پرداخت و سیر ای

زمینه را جهت رشد و آموزش داستان‌نویسان فراهم كنیم

به گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ راضیه تجار، نویسنده پیشكسوت، با تاكید بر اینكه شرایط را جهت رشد و آموزش داستان نویسان واقعی فراهم كنیم، نیز به بررسی اوضاع داستان كوتاه در کشور عزیزمان ایران پرداخت و سیر این گونه ادبی را رضایت بخش عنوان كرد.

عبارات مهم : انقلاب
این نویسنده در گفت و گو با پایگاه خبری حوزه هنری در زمینه پرداخت به داستان كوتاه و اهمیت آن میان مردم جامعه گفت: به اعتقاد من سیری كه داستان كوتاه طی این مدت داشته، سیر خوبی است و باید همین مسیر طی شود و در طول این مسیر داستان های كوتاه زیادی در همه زمینه ها خلق شده است است منتهی انتظار ما زیاد است كه در زمینه انقلاب با توجه به رخدادهای متعددی كه داشتیم، آثار بهتر و ماناتری شكل بگیرد چون ما نویسندگان زیادی داریم كه در مضامین مختلفی فعالیت می كنند ولی اینكه مختص انقلاب باشد، تعدادشان كم هست.

او عنوان كرد: یكی از كارهای خوبی كه در این زمینه انجام می شود، برگزاری جشنواره های مربوط به داستان های كوتاه در حوزه هنری است كه بعدها مجموعه ای از این داستان ها پدید می آید و از دل آن ها گزینش مجدد و كارشناسی دقیقی انجام می شود تا عالی ترین ها مشخص شود. در زمینه جشنواره های كلی این حوزه و تاثیری هم كه می توانند در ترویج مردم به داستان كوتاه داشته باشند باید گفت به هر حال یك چراغی روشن است و بهتر است كه خاموش نشود ولی اینكه این چراغ تا چه میزان اطراف خودش را روشن نگه می دارد، نیز مثل مابقی جشنواره هاست كه هرسال برگزار می شود و علاقه مندان خودش را هم دارد ولی در هرصورت بودنشان به از نبودنشان هست.

تجار سپس در پاسخ به اینكه به عنوان یك نویسنده پیش كسوت با توجه به جامعه ای كه در آن همه چیز سریع پیش می رود و مردم با وجود مشغله های زیاد وقت كمی جهت مطالعه دارند، اینترنت را جهت خواندن داستان كوتاه توصیه می كند یا زیاد به چاپ كتاب اعتقاد هست، تصریح كرد: من شخصا خودم زیاد به چاپ كتاب اعتقاد دارم چون واقعا لذتی كه نویسنده كتاب چاپ شده است اش را در دست می گیرد چیز دیگری است مضاف بر اینكه كتاب خوانان واقعی هم دوست دارند در خلوت خودشان كتاب را لمس كنند و فكر نمی كنم اینترنت آنقدرها هم جهت اهالی ادبیات جذابیت داشته باشد ولی به هرحال شرایط به گونه ای شده است كه تكنولوژی روز به هر طریقی جای خود را میان مردم باز می كند ولی امیدوارم نشر به وجود آمدن كتاب در آینده كم رنگ نشود.

این نویسنده همچنین راجع به اینكه آیا می توان گستردگی مضمونی با عنوان انقلاب را در داستان كوتاه ارائه داد و اینكه آیا این گونه ادبی می تواند ظرفیت های بزرگ انقلاب اسلامی را بیان كند، خاطرنشان كرد: داستان كوتاه هم می تواند در بحش انقلاب نقش بهینه ای داشته باشد؛ چراكه اساسا داستان خوب كوتاه خیلی قدرتمند است و این گونه نیست كه صرفا چون كوتاه هست، تاثیرگذار نیست بلكه اگر خوب باشد اثر خودش را خواهد داشت و نقش بزرگی دارد ولی بستگی به بیان دارد. به عنوان مثال یك عنوان كلان را نمی شود در یك داستان كوتاه گنجاند و راجع به آن حرف زد.

تجار در آخر پیشنهاد كرد: من فكر می كنم یكی از كارهایی كه می شود در این راستا انجام داد این است كه زمینه را جهت رشد و آموزش علاقه مندان داستان فراهم كنیم تا كسانی كه واقعا می خواهند داستان نویس شوند، شرایط مورد نیاز برایشان مهیا باشد. در نتیجه اگر در این زمینه سرمایه گذاری شود خیلی بهتر هست. داستان كوتاه مثل ماهی در آب می ماند كه آب را كمتر می بینیم. بنابراین آنقدر بدیهی است كه احساس می شود كم كاری می شود.

گفتنی است حوزه هنری انقلاب اسلامی در جهت تحقق اهداف والای انقلاب اسلامی، پانزدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره را مردادماه 1396 در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار می كند.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: انقلاب | داستان | جشنواره | نویسنده | داستان کوتاه | داستان نویسی | آموزش داستان نویسی | راضیه تجار

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog